fot. pixabay

Zespół Aspergera można określić jako łagodniejszą formę autyzmu. Można powiedzieć, że osoby z zespołem Aspergera trochę inaczej postrzegają świat. W jaki sposób? Jeśli jesteś ciekawy, czytaj dalej.

Na czym polega zespół Aspergera?

Zespół Aspergera traktuje się jako łagodniejszą formą autyzmu. Kiedy rozpoczyna się? Już od wczesnego dzieciństwa. Takie dzieci bardzo trudno przystosowują się do środowiska i otoczenia. Zupełnie inaczej postrzegają świat niż osoba zdrowa. Ciężko im również dostosować się do przyjętych norm i zachowań. Musisz być świadomy, że zespół Aspergera bardziej niż chorobą jest zaburzeniem rozwoju.

Jak stwierdzić u dziecka zespół Aspergera? Czym to zaburzenie rozwoju się objawia?

Bardzo często jest tak, że jakieś zmiany w zachowaniu dziecka, rodzice traktują jako trudny wiek. Może po prostu taki charakter ma dziecko. Tak właśnie tłumaczą sobie to osoby dorosłe. Jednak nie myślą o tym właśnie, że ich dziecko może mieć zespół Aspergera.

Jakie są dzieci z zespołem Aspergera?

Dzieci z zespołem Aspergera na pewno szybko się uczą. Nie mają większych problemów w nauce. U dzieci dotkniętych tą chorobę nie pojawia się upośledzenie umysłowe czy problemy z rozwojem mowy. Jednak, niezaprzeczalnie, w wielu dziedzinach życia to zaburzenie się objawia.

Objawy zespołu Aspergera u dzieci

fot. pixabay

Na pewno dzieci z zespołem Aspergera trudniej nawiązują kontakty z innymi ludźmi. Nie lubią dopasowywać się do zasad. Wolą pracować same niż w grupie ludzi. Nie potrafią właściwie się zachować. Można również u nich zauważyć ograniczoną mowę ciała. Nie rozumieją za bardzo ukrytych sensów, czy nawet żartów. Ich słownictwo nie jest typowe dla dziecka. Nie utrzymują również kontaktu wzrokowego. Bardzo często także dzieci mają dziwne zainteresowania. Bardzo ciężko też znoszą zmiany. Lubią powtarzalność. Lubią także rutynę. Ich zaburzenie jest dla nich ciężkie do zniesienia.

Jak leczyć zespół Aspergera? Czy są na to zaburzenie jakieś lekarstwa?

fot. pixabay

Zespół Aspergera to zaburzenie. Najlepiej jeśli już zauważysz jakieś objawy u swojego dziecka, udaj się do pediatry. Konieczna będzie terapia. Jednak na zespół Aspergera nie ma lekarstw. Nie to bowiem choroba. Najlepiej właśnie jeśli diagnoza jest wczesna. Dzięki temu taka terapia przyniesie duże efekty.

Jak powinna zachowywać się rodzina względem dziecka z zespołem Aspergera?

Najważniejsze jest zrozumienie i akcpetacja takiego dziecka. Dzięki temu właśnie maluch może czuć się bezpiecznie i bardzo komfortowo. Najważniejsza jest jednak miłość. Rodzice powinni naprawdę okazywać takiemu dziecku duży miłości i czułości. Dzięki temu właśnie będzie mogło ono poradzić sobie z trudnościami, jakie ewentualnie napotka ze strony otoczenia. Niestety, prawda jest taka, że dzieci nie są tak wyrozumiale. Najważniejsza jest wówczas rola rodziny, która powinna dać najlepsze warunki do rozwoju.

Z Aspergerem zmagają się również nastolatkowie i osoby dorosłe

Zdarza się tak, że np. nie w dzieciństwie, ale dużo później stwierdza się, że dana osoba jest dotknięta zespołem Aspergera. Nastolatkowie z tym zaburzeniem mają bardzo trudno. Asperger może być dla nich bardzo problemowy i kłopotliwy. Dorośli np. też mogą mieć to zaburzenie. Zauważają bowiem u siebie, że jakoś niechętnie nawiązują relacje z innymi osobami. Wolą się izolować. Najlepiej wtedy koniecznie udać się do psychoterapeuty.

Zespół Aspergera. Historia tego zaburzenia

Hans Asperger pisał o tym zaburzeniu. Było to w połowie XX wieku. Bardzo ciekawą i interesującą rzeczą jest to, że sam Asperger własnie wykazywał objawy tego zaburzenia! Psychopatia autystyczna, taka była pierwsza nazwa Aspergera. Wymyślił ją właśnie ten człowiek.

Ważny również jest fakt, że coraz częściej dniagnozje się zespół Aspergera u dzieci.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here