fot. pixabay

Bardzo dużo Polaków wyjechało za granicę. Tam też właśnie poznało swoich parnerów. Parnerzy wychowali się w innej kulturze, ale i też języku. Jeśli urodzi się takiej parze dziecko, może ono bez większych problemów nauczyć się dwóch języków. Dwujęzyczność jest bardzo dobrą cechą! Ma szereg zalet. Jedna z nich to to, że dziecko lepiej ono radzi sobie w życiu. Radzi sobie również lepiej w wielu dziedzinach. Jednak wychowanie dziecka dwujęzycznego nie jest aż takie proste. Jeśli ciekawi Cię ten temat, czytaj dalej.

Mity

Wiele osób uważa, że jeśli dziecko urodziło się w dwujęzycznej rodzinie, to wystarczy, aby umiało mówić w dwóch językach. Jednak okazuje się, że to nie wystarczy. Rodzice naprawdę muszą włożyć w naukę dwóch języków swoich pociech dużo wysiłku i pracy. Najważniejszy jest również odpowiedni oraz przede wszystkim przemyślany plan.

Czy dzieci łatwiej mają nauczyć się danego języka?

Dorośli niestety nie będą potrafili nauczyć się języka tak jak np. dzieci. Bardzo często oni nie mają czasu na ciągły kontakt z nim. Uczęszczają na różnorodne kursy. Nie jest osiągalne, aby w pełni opanować język. Natomiast jeśli mowa o dzieciach, one to zrobią dużo łatwiej i prościej. One nie boją się popełniać błędów. Wykazują również chęć przebywania z obcym językiem. Ważne jest też, aby ustalić odpowiedni plan np. ile godzin dziennie dziecko będzie uczyło się języka. Jeśli wszystko sprawnie pójdzie, po 3-4 latach one może mówić już nim bez problemu!

Jak dziecko zachęcić do nauki języki obcego?

Najważniejsze jest to, żeby dziecko widziało sens w nauce języka obcego. Rodzice powinni też trzymać się swojego planu. Jeśli już ustalili, że tyle i tyle godzin ich dziecko będzie poświęcało na naukę obcego języka, powinni to realizować. Nie rozmyślać się. Najważniejsza jest strategia działania. Maluch może chodzić do przedszkola np. z językiem angielskim. Zaś w domu będzie rozmiało z dorosłymi w języku polskim.

Co może ułatwić naukę języka maluchowi?

Można również dziecku zorganizować dodatkowe aktywności, dzięki którym będzie miało ono kontakt z drugim językiem. Może np. oglądać bajkę w języku angielskim. Zabawy, gry w domu również mogą się w tym języku odbywać.

Dlaczego ten plan działania jest taki ważny?

fot. pixabay

Plan działania rodziców jest niezaprzeczalnie najważniejszy. Dzieci po prostu lubią coś, co jest powtarzalne. Lubią także stabilizację. Rodzice zaś muszą wiedzieć, jak będą się z dzieckiem komunikować.

Co koniecznie musisz ustalić?

Bardzo ważne jest przede wszystkim ustalenie, w jakim języku będziesz komunikował się z dzieckiem. Odpowiedz sobie na takie pytanie jak np. Jaki język będzie dominował w domu i jakim językiem będziesz posługiwał się ze swoim żoną/mężem? Najlepsze rozwiązanie tutaj jest wybranie języka, z którym maluch ma rzadszy kontakt. Ważne jest również pomyślenie nad dodatkowymi zajęciami dla dziecka. Poza tym musisz uwzględnić również to, że będziecie może podróżowali. To już dodatkowa szansa na naukę języka! Pamiętaj, plan powinien być raczej elastyczny. Taki, który zawsze może zmodyfikować.

Co nie należy robić?

Nie należy dziecka karać za to, że coś robi niepoprawnie. Wszystko powinno przebiegać w sposób naturalny. Maluch nie może kojarzyć naukę języka z czymś nieprzyjemnym, a przyjemnym. Musi zawsze to dobrze mu się kojarzyć. Dlatego też o żadnych karach nie ma mowy! Chodzi o to, aby ten język dziecko mogło wykorzystywać w przyszłości. Co ważniejsze, aby się nie bało mówić w tym języku.

Wartościowanie języków

fot. pixabay

Musisz wiedzieć, że nie wolno wartościować języków. Dwujęzyczność nie jest otrzymywana od tak. To też musisz wiedzieć. Należy do tego wszystkiego podejść z dużym rozsądkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here