fot. pixabay

Nie jest sztuką urodzić dziecko, a dobrze je wychować. Wychowanie dziecka nie polega na kupowaniu mu mnóstwo rzeczy i zabawek. W dziejszych czasach często panuje takie przeświadczenie. Proces wychowania powinien głównie opierać się na rozmawianiu z dzieckiem, ale i również uważnym słuchaniu go. To także poświęcanie mu dużej ilości czasu. Wychowanie opiera się na ustaleniu zasad i reguł oraz konsekwentnym trzymaniu się ich. Bardzo ważne jest również, aby w wychowaniu dziecka uczęstniczyło obojga rodziców.

Co oznacza pojęcie dobry rodzic?

Bycie dobrym rodzicem to spędzanie czasu z dzieckiem. Nie chodzi o kupowaniu prezentów, a czynne uczestnictwo w zabawie dziecka. Towarzyszeniu mu w bardzo wielu rzeczach. Pokazywanie mu świata. Dobry rodzic to rodzic, który nie ulega kaprysom dziecka. Ustala zasady, reguły. Trzyma się ich konsekwetnie. Stara się pokazać młodemu człowiekowi, co jest dobre, a co złe.

Dobre wychowanie dziecka. Jak to robić?

Dobre wychowanie dziecka wiąże się z okazywanie szacunku. Nie można dziecka upokarzać, obśmiewać, obrażać, porównywać z innymi dziećmi. Dobre wychowanie dziecka to również spędzanie z nim czasu. Poświęcanie mu uwagi. Baw się dużo z dzieckiem. Udaj się z nim na długi spacer. Opowiadaj bajki. Bądź obecny, jeśli spędzasz czas z dzieckiem. Nie ignoruj dziecka, ani jego potrzeb. Pamiętaj, że pieniądze nie zastąpią spędzania czasu z dzieckiem. Dlatego od kupienia zabawki ważniejsze jest np. porozmawianie z Twoją pociechą.

Co jeszcze możesz robić z dzieckiem? Jak być dobrym rodzicem?

fot. pixabay

Czy słuchanie dziecka jest ważne? Ależ oczywiście! Musisz uważnie słuchać swojego malucha. Nie ignorować go. Ignorowanie może prowadzić do jego agresji. Warto poświęcić mu jak najwięcej uwagi. Rozmawiać z nim, ale i też próbować tłumaczyć różne sprawy, których nie jest pewien. Poza tym dzieci zadają mnóstwo pytać. Tych również nie lekceważ. Dziecko jest ciekawe świata, chce się dużo dowiedzieć. Od kogo ma się dowiedzieć, jak nie od rodziców? Rozmowa więc jest kluczowa w wychowaniu.

Co znaczy bycie konsekwetnym rodzicem?

Jeśli np. chcesz, aby dziecko nie ruszało Twojego komputera, musisz mu to jasno powiedzieć. ,,Nie możesz ruszać mojego komuputera, bo na nim są ważne rzeczy”. Musisz mu to powtarzać za każdym razem, kiedy właśnie dotknie ten komputer. Nie krzycz na dziecko, a staraj się wytłumaczyć mu wszystko na spokojnie. Krzyk nic nie da. Dzięki właśnie zakazom, maluch nauczy się co mu wolno, a czego mu nie wolno. Dziecko przecież nie rodzi się i już od razu wie, jakie są jego przywileje, czy też co może robić. Dlatego też trzeba mu to tłumaczyć. Być konsekwetny. Nie popuszczaj mu takich rzeczach!

W jaki sposób mówić do dziecka?

fot. pixabay

Do dziecka powinieneś mówić w sposób spokojny i z dużym szacunkiem. To powinny być przede wszystkim jasne komunikaty. Nie szykanuj malucha, kiedy coś mu nie wyjdzie. Bardziej skup się na jakie osiągnięciach i tym, co dobrze zrobił. Chwal go za to. To jest najważniejsze. Dziecko w ten sposób zyska dużo pewności siebie. Dzięki temu też w dorosłym życiu lepiej sobie poradzi.

Dziecko, które samodzielnie podejmuje decyzje

To ważne, abyś pozwolić swojej pociesze, aby samo podejmowało decyzje. Mogą być one drobne np. jaki sweter ubierze dzisiejszego dnia albo co zje na śniadanie. Dziecko w ten sposób uczy się samodzielności. Pozwól córce np. na to, aby dostało samochodzik. Przełamuj stereotypy! Przecież co w tym złego?

Złe wzorce

Pamiętaj, że jeśli np. dziecko jest zawstydzane, to uczy cię poczucia winy. Z kolei np. gdy żyje w atmosferze krytyki, uczy się potępiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here