fot. pixabay

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą. Trzeba ją koniecznie leczyć. Chory postrzega rzeczywistość w sposób nieadekwatny. Tak samo również jest z jej oceną i odbiorem. Schizofrenik to osoba, która nie potrafi realistycznie ocenić własną osobę, otoczenia i relacji z innymi. Czy chcesz wiedzieć więcej o tej chorobie? Czytaj dalej. 

Rodzaje schizofrenii

Rodzajów schizofrenii jest kilka. Objawy tej choroby są różne. Jest schizofrenia prosta, rezydualna, niezróżnicowana, katatoniczna, hebefreniczna, paranoidalna. Właśnie ta ostatnia jest najbardziej znana, szczególnie w naszym kraju.

Jakie są pierwsze objawy schizofrenii?

Musisz wiedzieć, że schizofrenia może rozpocząć się nagle. W ciągu kilku dni ta choroba może zacząć się rozwijać. Jeśli początek jest ostry, rodzina chce jak najszybciej pomóc takiej osoby. Dlatego też szuka pomocy lekarskiej. Niestety sam chory nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Fałszywie ocenia rzeczywistość. Nie chce nawet pójść do lekarza. Jednak też jest opcja, że schizofrenia zacznie się stopniowo. Co to oznacza? Rodzina zazwyczaj zaczyna to zauważać pewne zmiany w zachowaniu u takiej osoby. Jednak nie wie, że to zaczyna się rozwijać poważna choroba. Tłumaczy to wszystko różnymi rzeczami np. trudnościami w życiu osobistym, czy też jakimiś traumatycznymi przeżyciami. Na pewno u takiej osoby można zauważyć przede wszystkim to, że zaczyna ona się wycofywać z życia. Zaczyna również być zamknięta w sobie. Nie chce już wychodzić z domu. Unika wszelkich kontaktów międzyludzkich. Świat zewnętrzny staje się już dla takich osoby zwyczajnie nieciekawy. Bardzo często taka osoba zaczyna się w dziwny sposób wypowiadać. Te wypowiedzi są nieadekwatne do sytuacji. Rodzinna powinna to właśnie zauważyć. Chory zaczyna być strasznie obojętny na wszystko, co go otacza. Przykra wiadomość jest taka, że najbliższy bardzo często lekceważą objawy schizofrenii. Zupełnie nie zdają sobie sprawy z rozwoju tej choroby. 

Schizofrenia jako choroba przewlekła

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą. Warto zdać sobie z tego sprawę. Jej leczenia trwa bardzo długo. Może być to kilka, kilkanaście lat. Czasami również zdarza się, że leczenie tej choroby trwa już do końca życia. 

Jak rozpoznać schizofrenię? Objawy tej choroby

fot. pixabay
fot. pixabay

Warto wiedzieć, jakie są objawy schizofrenii. Dzięki temu właśnie można łatwiej rozpoznać tę chorobę.

Objawy schizofrenii to:

  • urojenia
  • omamy
  • halucynacje słuchu
  • abulia
  • anhedonia
  • aspontaniczność
  • spowolnienie ruchowe
  • niedbanie o siebie
  • apatia
  • bierność
  • zaburzenia pamięci

Na czym polegają objawy negatywne?

Na pewno objawy negatywne przejawiają się w tym, że chora osoba zaczyna stopniowo wycofywać się z różnych aktywności, które do tej pory podejmowała. Mogą one być różne np. zajęcia teatralne, piłka nożna, szachy. Zaczyna również unikać kontaktów międzyludzkich. Zwyczajnie nie jest nimi już zainteresowana. Dochodzi również do tego, że zaczyna unikać osoby. Chory na schizofrenię jest również bardzo obojętny. Jego zdolność do komunikacji z innymi znacznie się zmniejsza. 

Na czym polegają zaburzenia afektu?

fot. pixabay
fot. pixabay

To z całą pewnością zaburzenia psychotyczne. Będą to oczywiście halucynacje i urojenia. Z tym także wiąże się wycofanie społeczne. Chory może również w krótkim okresie stracić pracę. Może również skończyć dalsze kształcenie. Do tego dochodzą różne negatywne emocje jak np. żal, smutek. Chory na schizofrenię nie jest już radosną osobą. Nie cieszy go życie. Jednak również schizofrenik może zachowywać się nie adekwatnie do danej sytuacji. W chwilach trudnych, ciężkich może zacząć się śmiać. Chory ma również depresję popsychotyczną. Bardzo często wtedy jest bardzo smutny, rozżalony, jeszcze bardziej nic go nie cieszy. W tym właśnie czasie należy szczególnie obserwować taką osobę. Może mieć ona już wtedy myśli samobójcze. 

Jakie jest ryzyko samobójstwa?

Mężczyźni oraz osoby młode częściej popełniają samobójstwo, mając tę chorobę. Ryzyko samobójstwo to około 10%. Jeśli chory ma depresję poschizofreniczną to właśnie wtedy zwiększa się też ryzyko samobójstwa.

Kiedy zacząć leczenie?

Jeśli zauważyłeś u chorego objawy, najlepiej już wtedy zaprowadź go psychiatry. Pierwsza konsultacja psychiatryczna nie zawsze od razu stwierdzi występowanie choroby. W sytuacji kiedy objawy pojawią się i są one naprawdę bardzo ostre, gwałtowne i nasilone, chory potrzebuje hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym. Jeśli chory zagraża życiu innych osób, lub swojemu, nie potrzeba tutaj zgody pacjenta. Jeśli natomiast są wątpliwości, czy dana osoba jest chora psychicznie, powinna być przyjęta na ,,obserwację psychiatryczną’’ do szpitala psychiatrycznego. To trwa nie dłużej niż 10 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here