fot. pixabay

Toksyczni rodzice to również toksyczne osoby. Warto wiedzieć, jak właśnie tacy ludzie się zachowują. 

Jak rozpoznać, że dana osoba jest toksyczna?

Na pewno w obecności toksycznej osoby, zaczynamy czuć się źle. Czuje się tak jakbyśmy nic nie mogli w obecności takiej osoby. Możemy czuć również, że jesteśmy wykorzystani. Kiedy przebywamy blisko takiej osoby, jest nam źle. Zapędzamy się w poczucie winy. Na pewno taka osoba nie traktuje nas poważnie, ale i również ona uważa się za lepszą. Kiedy spotkamy się z takim człowiekiem, potrzebujemy trochę czasu, aby zregenerować swoje siły. Jesteśmy w takim depresyjnym nastroju.

Czy można mieć jakiś wpływ na zachowanie toksycznej osoby?

Z całą pewnością nie można mieć wpływi na zachowanie toksycznej osoby. To tylko od niej zależy, czy będzie chciała się zmienić. Niestety, takich przypadków jest mało. Najlepiej więc uwolnić się od takiej osoby. Unikać z nią kontaktu. Dzięki temu będziemy mogli poświęcić czas komuś znaczniej wartościowszego. Takiej osobie, z którą rozmowa jest wspaniała i również dużo z niej wynosimy.

Ofiara toksyka

fot. pixabay

Jeśli mowa o rodzinie, ofiarą toksycznej osoby jest dziecko. Jednak oczywiście taka osoba może wykorzystywać kilka naraz osób. Jeśli chodzi o dziecko jako o ofierze to najprostszy łup dla toksyka. Rodzic bowiem ma nad dzieckiem władzę rodzicielską. Bardzo łatwo więc ją wykorzystuje.

Co się dzieje z dzieckiem, którego rodzicem jest toksyczna osoba?

To, co można łatwo zauważyć to niskie poczucie wartości takiego dziecka. Bardzo również takie dzieci mają depresję. Toksyczni rodzice nie są dobrymi osobami. Można przyrównać ich do raka. Tacy ludzie zmieniają osobowość drugiej osoby. Nawet zmienią również jej postrzeganie. Tylko dzięki właśnie temu, toksyczna osoba może normalnie żyć w społeczeństwie, funkcjonować w nim. Czuje wtedy przede wszystkim to, że ma wpływ na życie.

Co jest celem toksycznej osoby?

fot. pixabay

Celem toksycznej osoby wcale nie jest wykończenie kogoś, jakby się mogło wydawać. Celem jej jest to, aby jak najdłużej móc wykorzystywać drugą osobą. Jak dłużej przez to tym samym dowartościowywać się. Dlatego rodzic toksyczyny poświęca uwagę swojemu dziecku. Następnie jednak wpędza go w poczucie winy. To się tak właśnie stale powtarza. Będąc dzieckiem, nie wie się, co jest słuszne, a co nie. Dlatego młoda osóbka uważa, że tak być powinno, że takie zachowanie rodzica jest właściwe. Dziecku trudno się z tego wyrwać.

Jak rozpoznać toksycznego rodzica?

Toksyczny rodzic może np. nadmiernie kontrolować swoje dziecko. We wszystko się wtrąca. Chce decydować z kim ma się spotkać, a z kim nie. Bardzo często również decyduje o zakupie zabawek, ignoruje to czego dziecko chce. Może nawet nie zważać na jego zainteresowania. Rodzic toksyczny zaprzecza uczuciom dziecka. Traktuje go w zły sposób. Mówi do niego, że to właśnie ono stwarza wszystkie problemy. Nie zwraca także uwagi na potrzeby dziecka. Bardzo często dorosła osoba poniża swojego potomka. Na pewno taki człowiek jest niestabilny emocjonalnie.

Dziecko, które wychowuje toksyczny rodzic nie czuje odrębności

Toksyczny rodzic zabiera prawa dziecku do własnej odrębności. Co ciekawe, nawet jak dziecko się wyprowadzi z domu, taki człowiek stale do niego dzowni. Chce po prostu kontrolować je. Wpędza go również w poczucie winy. Ciągle kazuje odwiedzać się. Twierdzi często, że jego wszystkie sprawy są niecierpiące zwłoki.

Przemoc rodzica toksycznego

Rodzic toksyczny nie rzadko stosuje przemoc. Może przejawiać się w różnej postaci np. psychicznej, fizycznej, emocjonalnej, ekonomicznej. Taka osoba potrafi manipulować i wprowadzać często w ogromne poczucie winy. Stosuje również tzw. ,,pranie mózgu”. Zaprzecza temu, co tak naprawdę jest.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here