fot. pixabay

Słuch już w pierwszych latach życia dziecka jest niezwykle ważny. Można go śmiało określić jako podstawowy element rozwoju emocjonalnego i społecznego. Co może powodować jego ubytek? Czytaj dalej, jeśli jesteś zainteresowany tym tematem.

Utrata słuchu u dzieci

Poniżej 18 roku życia dzieci tracą słuch. Ta liczba wynosi pięć na sto dzieci. Słuch jest bardzo ważny. Nawet niewielki jego upadek może mieć niemiłe skutki. Może przede wszystkim wpływać na zdolność do prawidłowego rozwoju mowy i języka.

Z czego składa się ucho?

Ucho jest złożone. Dlatego też składa się z kilku części. Będzie to ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrze. Kolejno również składa się z nerwu słuchowego i układu słuchowego. Teraz istotna sprawa jest taka, że jeśli jedna z tych części nie działa poprawnie, pojawiają się zaburzenia słuchu lub nawet całkowita utrata go.

Niedosłuch. Jak można go podzielić?

fot. pixabay

Głównie tutaj trzeba wspomnieć o lokalizacji. To ona ma wpływ na ten podział. Ze względu na nią niedosłuch można podzielić na przewodzeniowy, mieszany i odbiorczy.  Sama utrata słuchu zaś może być zalokalizowana w uchu środkowym, wewnętrznym lub zewnętrznym.

Jakie są przyczyny utraty słuchu u dzieci i noworodków?

Zaburzenia słuchu u noworodków i dzieci mogą być nabyte i wrodzone. Co te dwa terminy oznaczają? Nabyte oznacza, że pojawiają się zaburzenia słuchu po urodzeniu. Natomiast wrodzone, obecne są już przy urodzeniu.

Przyczyny genetyczne i niegenetyczne

Jest bardzo trudno czasami zidentyfikować przyczyny genetyczne u dzieci. Czynniki niegenetyczne natomiast to np. nadużywanie alkoholu przez matkę, palenie papierosów podczas ciąży, cukrzyca matki, zażywanie leków ototoksycznych, matka może przekazać dziecku różne zakażenia, mogą wystąpić powikłania podczas samego porodu, przedwczesne narodziny.

Nabyta utrata słuchu u dziecka

fot. pixabay

Podczas narodzin dziecko mogło mieć normalny słuch. Jednak maluchy mogą być dotknięte nabytą utratą słuchu. Teraz pojawia się pytanie. Jakie mogą być przyczyny?

Jedne z przyczyny nabytej utratry słuchu to narażenie na bierne palenie, przyjmowanie leków ototoksycznych, poważny uraz głowy, perforacja błony bębenkowej. Poza tym również do utraty słuchu może dojść przez nieleczone lub częste zapalenie ucha środkowego. Kolejna przyczyna to narażenie na głośny hałas oraz też zakażenia np. na świnkę.

Czy można leczyć utratę słuchu u małych dzieci?

Dzisiaj nowa technologia robi bardzo dużo. Bardzo ważna jest wczesna interwencja. Zabiegi, które wliczają się do leczenia utraty słuchu u małych dzieci to oczywiście lekarstwa, aparaty słuchowe, operacje. Poza tym musisz mieć świadomość, że istnieje bardzo wiele wspomagających urządzeń słuchających. Czasami dziecko musi nosić aparat słuchowy lub właśnie inne urządzenie wspomagające. Istnieje również opcja implantu słuchowego. Pomocny również okaże sie logopeda i prowadzona przez niego terapia mowy.

Co ważne jest wiedzieć?

Najważniejsze jest wczesne wykrycie problemów ze słuchem. Bardzo ważne jest z tego powodu sprawdzać, czy dziecko prawidłowo słyszy.

Niedosłuch u dzieci. Jak go zdiagnozować?

Jeśli mowa o niedosłuchu typu odbiorczego i przewodzeniowego, można zdiagnozować to w sposób bezbolesny i nieinwazyjny. Bardzo ważna tutaj jest współpraca z protetykiem słuchu lub technikiem audiologicznym. Dobrane są odpowiednie badania subiektywne oraz obiektywne. Wszystko zależy od wieku dziecka. Na tej podstawie właśnie te badania się dopasowuje. Jednak pamiętaj! Nie będzie to jedno badanie, ale dwa lub nawet więcej. Badanie jest ważne. Wskazuje na to, jak sprawa z słuchem się przedstawia. Dopiero na tej podstawie, można dobrać leczenie.

Oznaki ubytku słuchu u dziecka

Oznakami ubytku słuchu u dziecka może być np. to, że dziecko nie reaguje na dźwięk w słuchawce, dziecko nie reaguje na mocne, głośne dźwięki, dziecko nie słyszy wołania.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here