fot. pixabay

Nie tylko dorośli, ale też dzieci są nerwowe. Są też niepewne siebie. Każdy ma gorszy dzień. Każdy ma swoje słabości. Jednak warto uczyć dziecka pewności siebie. Jak to robić? Czytaj dalej, jeśli jesteś zainteresowany.

Akceptuj swoje dziecko w pełni

Akceptuj swojego dziecko bezgranicznie. Pokaż mu, że go doceniasz. Pokaż mu też, że liczysz się z jego zdaniem. Uświadom mu, że nikt nie jest idealny. Zawsze doradzaj. Zawsze uważnie słuchaj. Rozmawiaj, jak najczęściej. Pozwól dziecku być sobą. To ułatwi mu znacznie rozwój. Wychowuj je, narzucaj mu zasady i reguły, ale nigdy nie gań, nigdy nie poniżaj i nie krzywdź. Po prostu akceptuj.

Dziecko uczy się wszystkiego, obserwując swoich rodziców. Być więc dla dziecka przykładem

Dziecko to nie zabawka. Pomimo, że jesteś zajętym czym innym np. gotujesz, sprzątać, pracujesz na komputerze, to nie znaczy, że dziecko jest na Ciebie obojętne. Ono Ciebie obserwuje. Widzi jak się zachowujesz, widzi też, jak rozmawiasz z drugim człowiekiem. Być więc dla niego przykładam. Kimś, na kim mógłby się wzorować. Poprzez samą obserwacją, maluch dużo się uczy.

Czy pochwały są ważne? Kiedy je stosować?

fot. pixabay

Pochwały są bardzo ważne. Stosuj je na dziecku i to jak najczęściej. Możesz go pochwalić np. gdy zrobiło coś dobrze. Nie tylko chodzi o oceny w szkole. Może być to drobna rzecz. To buduje pewność siebie u dziecka oraz jego samoocenę. Dzięki temu będzie mogło w życiu być kimś, kto nie podda się w trudniej sytuacji. Będzie też silniejszym dorosłym.

Okazywanie czułości dziecku jest bardzo ważne

Okazywanie czułości dziecku jest bardzo ważne. Powtarzaj swojemu maluchowi, że go bardzo kochasz. To sprawi, że dziecko stanie się docenione. Miłość to fundament, na którym buduje się później pewność siebie. To też ułatwia później kontakty z innymi, budowanie relacji itp.

Rozmawiaj z dzieckiem o jego uczuciach

Rozmawiaj z dzieckiem o jego uczuciach. To bardzo ważne. Jednocześnie szanuj jego emocje. To sprawi, że maluch będzie wiedział, że to, co czuje jest ważne.

Co jako rodzic koniecznie powinineś robić?

fot. pixabay

Jako rodzic koniecznie powinieneś zachęcać dziecka od małego do poznawania świata. Zaspokajać jego dziecięcą ciekawość. Niech Twój maluch eksploruje świat! Zamiast też krzyczeć na dziecko, to lepiej mu wytłumacz, na co powinien uważać. Musisz też wpoić w dziecko coś takiego, że bez dorosłych też sobie poradzi. Niekoniecznie trać uwagę, czy koncentrację nad maluchem, ale utwierdź go w przekonaniu, że jest dzielne. To wzmocni jego pewność siebie.

Co jeszcze buduje pewność siebie u dziecka?

Pewność dziecka buduje się również, gdy okazujesz duże zainteresowanie mu. Słuchać go uważnie, udzielasz rad, tłumaczysz, rozmawiasz, chwalić, nakłaniasz do robienia dobrych rzeczy. Nie przezywasz dziecka od leniuchów. Daj dziecku jak najwięcej poczucia bezpieczeństwa. To sprawi, że ono będzie miało lepszą szansę do rozwoju. Unikaj też porównywania dziecka z innymi dziećmi. To nie jest dobre. Maluch powinien wiedzieć, że jest indywidualną jednostką. To ułatwi mu życie, szukanie siebie w dorosłym życiu, poznawanie siebie. Być może również odkrywanie swoich pasji.

Co, jeśli maluch będzie zawiedziony?

Może się tak zdarzyć, że dziecko będzie bardzo czymś zawiedzione. W tym momencie, Ty jako rodzic powienineś dać mu słowa otuchy. Pokazać, że nie zawsze jest w życiu kolorowo. Uświadomić mu, że każdy z nas uczy się na błędach. Jeśli dziecko zrozumie, że może mylić, że nie zawsze wszystko może mu się udać, nie będzie w życiu perfekcjonistą. Perfekcjonizm nie jest za dobry.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here