Choroba Hashimoto to zaburzenie tarczycy. Niestety, powoduje ona niszczenie gruczołu. Dodatkowo również powoduje rozregulowanie jego pracy. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, czytaj dalej.
Tarczyca jako bardzo ważny gruczoł
Musisz sobie uświadomić taką sprawę, że tarczyca jest gruczołem, którego praca ma wpływ na cały Twój organizm. Dlatego też jego działanie jest niezwykle ważne. Jeśli coś z tym gruczołem się dzieje niedobrego, widać to już wszędzie! Co może spowodować szwankowanie tarczycy? Przykładowo może to spowodować to, że miesiączki będą nieregularne albo np. dojdzie do zaburzenia rytmu serca.
Co się dzieje jeszcze gdy tarczyca szwankuje?
Na pewno jajniki zaczynają gorzej działać. Skóra nie jest już tak dobrej kondycji w jakiej była wcześniej. Dodatkowo również robi się sucha. Może dojść do wypadania włosów.
Czym charakteryzuje się choroba Hashimoto?
Na pewno warto jest wiedzieć to, że choroba Hashimoto zaliczna jest do chorób autoimmunologicznych. Pojawia się więc przewlekłe zapalenie tarczycy. Choroba ta głównie rozwija się przez np. niedobory selenu w diecie, infekcje oraz wahania poziomu estrogenów. Co ciekawe, nie wiadomo za bardzo skąd bierze się choroba Hashimoto. Jednak pojawia się w tarczycy stan zapalny. Najgorsze jest to, że taka osoba dotknięta tą chorobą przez kilka lat nie wiem, że coś jest nie tak. Objawów nie ma, a uwaga! Proces toczy się. Stopniowo zdrowie zaczyna szwankować.
Czy są jakieś objawy choroby Hashimoto?
Musisz sobie uświadomić, że nie tak łatwo dostrzec objawy. Przykładowo możesz dowiedzieć się o tej chorobie, idąc na badanie. Badanie nawet nie musi mieć nic wspólnego z tarczycą. Może np. miałaś problemy z zajściem w ciążę albo np. miałaś wczesne poronienia. Może np. miesiączki nieregularne? To też objaw choroby Hashimoto. Do takich jeszcze objawów można z pewnością zaliczyć zawroty głowy oraz oczywiście zaburzenia rytmu serca.
Jak lekarz diagnozuje chorobę Hashimoto?
Lekarz zawsze bada szyję. Badania przebiega w sposób bardzo dokładny. Pierwsze badanie może już wykazać, że gruczoł jest niewielkich rozmiarów. To, że jest on mały już jest bardzo podejrzane. Na pewno doktor w tym momencie da nam skierowanie na badanie krwi.
Co wiąże się z chorobą Hashimoto?
Na pewno ta choroba powoduje nasilenie niedoczynności tarczycy. Tutaj warto zaznaczyć, że jest to charakter postępujący. Wielkość tarczycy również ulega zmianie. Ten gruczoł oczywiście ulega zmniejszeniu podczas trwania tej choroby. Może się tak zdarzyć, że choroba Hashimoto nie będzie się rozwijać. Jednak w tym wypadku doktor nie wiem, czy właśnie ta choroba dotyka pacjenta. Dlatego też kontrolowanie tego stanu rzeczy jest tutaj szalenie ważne.
Celiakia, miastenia, zespół Sjögrena lub anemia złośliwą
Bardzo często się zdarza tak, że osoby dotknięte chorobą Hashimoto mają jeszcze do tego wszystkiego choroby współistniejące. Przykładem mogą być niedoczynności. Osoba chora może cierpieć właśnie na inne choroby autoimmunologiczne jak celiakia, miastenia, zespół Sjögrena lub anemia złośliwa.
Po diagnozie następuje leczenie
Jeśli już została Ci postawiona diagnoza, lekarz oczywiście dobierze odpowiednie leczenie. Taka jest właśnie kolejność. Na początku np. może być Ci zalecone branie leków przeciwzapalnych. Pacjent w późniejszym czasie może zacząć brać hormon tarczycowy. Dobrą wiadomością jest to, że zazwyczaj lek dobrze się przyjmuje. Ważne jest jednak to, aby dawka tego leku była dobrze dobrana. Niestety ta druga wiadomość jest nieco gorsza. Pacjent musi leczyć się już do końca swojego życia. Istotne tu są również badania. Osoba chora musi się im poddawać. Leczenie jest bardzo ważne.
Co jeśli pacjent zaprzestanie leczenia?
Jeśli pacjent przestanie się leczyć mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne. Będzie to np. depresja, nadwaga.