fot. pixabay

Alkohol może już na wczesnym etapie ciąży wywoływać poważne zmiany. Możesz nawet jeszcze nie wiedzieć, że w niej jesteś i pić alkohol, który właśnie może znacząco zaszkodzić dziecku. Wszystko to może prowadzić do alkoholowego zespołu płodowego FAS. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat FAS. Przydatna wiedza to to, czy można ten alkoholowy zespół płodowy FAS leczyć.

Każda ilość alkoholu w ciąży jest niekorzystna dla rozwijącego się płodu. Jakie jest ryzyko picia alkoholu, będąc w ciąży?

Nie da się określić, jaką dawkę może kobieta w ciąży pić. Jednak pamiętaj, każda dawka może zaszkodzić Twojemu dziecku. Alkohol cechuje się tym, że łatwo przenika przez łożysko. Co to powoduje? Z czym to się wiąże? To może znacznie uniemożliwić dostanie się tlenu i wystarczającej ilości pożywienia do ważnych narządów. Ryzyko jest ogromne. Może nawet dojść do poronienia. Dlatego też picie alkoholu podczas ciąży jest niewłaściwe.

Picie alkoholu podczas ciąży. Co to może spowodować?

fot. pixabay

Wady wrodzone. To może być skutek picia alkoholu podczas ciąży. Jeśli zaś mowa o późniejszym okresie ciąży picie alkoholu może mieć niefortunne skutki. Jeden z tych skutków może być taki, że dziecko będzie miało zwyczajnie duże problemy z nauką. Tyczy się to również zachowania.

Jak rozpoznać zespół FAS?

fot. pixabay

Konieczne jest przede wszystkim to, aby dziecko spełniało trzy konkretne kryteria diagnostyczne. Jakie one będą? Na pewno to 3 kardynalne cechy twarzy, prenatalny lub też poporodowy niedobór wzrostu, wybrane z szeregu rozpoznanych deficytów ośrodkowego układu nerwowego.

Czy można jakoś dowiedzieć się, że kobieta piła w czasie trwania ciąży?

To jest właśnie najtrudniejsze, jeśli chodzi o diagnozwanie zespołu FAS. Pacjent bardzo często zaprzeczają prawdzie. Nie przyznają się do tego, że piły alkohol. Nie są szczere co do swojego nawyku alkoholowego. Nawet nie potrafią określić, ile piły alkoholu oraz w jakim czasie. Okazuje się, że to jest bardzo kluczowe. Te informacje pomagają zdiagnozować zespół FAS. Bez nich jest to trudne.

Wywiad dotyczący picia alkoholu

Nie może zidentyfikować kobiety, która spożywała napoje alkoholowe w czasie trwania ciąży na podstawie wyglądu czy cech społeczno-ekonomicznych. Systematyczny wywiad okazuje się wprost niezbędny.

Jak objawia się zespół FAS?

Jeśli kobieta pije w ciąży alkohol, może mieć to okropne skutki dla jej dziecka. Może być to poronienie, upośledzenie umysłowe, zaburzenia wzrostu. Mogą być to również wady rozwojowe. Jest o zespół alkoholowy płodu (FAS). Na pewno jedene z objaw zespołu alkoholowego płodu (FAS) to opóźnienie wzrostu w okresie prenatalnym i/lub poporodowym. To objawia się tym, że dziecka ma niższy wzrost oraz także masę ciała. Noworodek dotknięty FAS również bardzo często jest wrażliwy na dźwięki.

FAS i upośledzenie umysłowe

Upośledzenie umysłowe jest skutkiem FAS. Stopień tego upośledzenia umysłowego może być różny. Może być łagodny, ale też ciężki. Z FAS również wiąże się małogłowie. Co to jest? Wzrost mózgu jest zmniejszony.

Dzieci z FAS w życiu

Dzieci z FAS mają trudniejsze zachowanie. Mają także problemy z nauką. Nie łatwo im się jest uczyć. Występuje również u nich upośledzenie mowy. Mają bardzo dużą trudność, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów. Często też takie dzieci są niezmiernie nadpobudliwe. Zdarzają się również być bardzo impulsywne. Często też bywają rozkojarzone, łatwo je rozproszyć. Mają problemy z koncentracją. Nie mogą skupić się na jednej rzeczy bardzo często. Jeśli chodzi o wygląd takich dzieci to cechą charakterystyczną może być np. zadarty nos, krótkie fałdy powieki, pionowe fałdy skórne, mała szczęka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here