fot. pixabay

Choroba Kawasaki przyczynia się do stanu zapalnego naczyń krwionośnych. To ją głównie charakteryzuje. Na nią najczęściej zapadają dzieci, które mają poniżej 5 lat. Nazwa Kawasaki pochodzi od Tomisaku Kawasaki. To człowiek, który jako pierwszy opisał objawy tej choroby. 

Jak uniknąć problemów związanych z tą chorobą?

Choroba ta pojawia się, ale znika po 12 dniach. Najważniejsze w jej przypadku jest szybkie leczenie. Ono może zdziałać cuda! Dzięki niemu również człowiek dotknięty tą chorobą może uniknąć poważnych problemów sercowo-naczyniowych. Dobra wiadomość jest taka, że większośći pacjentów, zazwyczaj dzieci szybko wraca do zdrowia. Nie jest jednak wykluczone, że mogą pojawić się jakieś powikłania kardiologiczne.

Odra a choroba Kawasaki

fot. pixabay

Co ciekawe, objawy odry i choroby Kawasaki mogą być łudząco podobne. Poza tym tam, gdzie ludzie często zapadają na odrę, utrudnione jest znacznie zdiagnozowanie choroby Kawasaki. Warto wiedzieć, że ten zespół nie jest zakaźny.

Co powoduje chorobę Kawasaki?

Przyczyny tej choroby do tej pory niestety nie zostały poznane. Jednak przypuszcza się, że u osób, któych ta choroba spotkała dochodzi do nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego na antygeny czynników zakaźnych. Z czym to się wiąże? Przez komórki układu odpornościowego dochodzi do naciekania ścian naczyń krwionośnych. Skutkiem może być martwica ścian naczyń. Mimo tego, że właśnie przyczyny nie zostały poznane istnieją pewne dane. Największe ryzyko zachorowania ma dziecko poniżej 5 roku życia. Częściej ta choroba dotyka chłopców. Osoby pochodzenia azjatyckiego znacznie częściej zapadają na chorobę Kawasaki.

Jak rozpoznać chorobę Kawasaki?

Chorobę Kawasaki można podzielić na trzy fazy. Pierwsza to będzie faza ostra. Ona przejawia się gorączką, twardym obrzękiem grzbietów rąk i stóp, przekrwieniem oczu, wysypką, drażliwością, światłowstrętem itp. Druga faza nazywa jest fazą podostrą. Na pewno osoba, która zachorowała na chorobę Kawasaki będzie mieć do czynienia z bólami brzucha, wymiotami, bólami stawów. Ryzyko śmierci w tej fazie jest ogromne. W trzeciej fazie zdrowienia te objawy wszystkie powolutku ustępują. Jednak nie jest wykluczone, że pojawią się powikłania.

Jak reagować na pierwsze objawy?

fot. pixabay

Musisz koniecznie zgłosić się do lekarza, jeśli gorączka u Twojego dziecka trwa około 4-5 dni. Poza tym pojawiają się przy tej gorączce bardzo charakterystyczne objawy, których pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć. Będzie to zaczerwienienie oczu, zaczerwienienie podeszw lub dłoni, popękane usta, spuchnięty język, łuszczenie się skóry. Objawem towarzyszczącym gorączce może być również wysypka. Hospitalizacja chorego dziecka jest niezbędna!

Pierwszy dzień choroby Kawasaki

Pierwszy dzień choroby Kawasaki to pierwsza gorączka. Pojawiają się również np. zmiany w spojówkach, zmiany skórne i powiększenie węzłów chłonnych.

Jak długo trwa leczenie choroby Kawasaki?

Leczenie choroby Kawasaki trwa około 10 dni. Dzięki temu leczeniu można zmniejszyć wszystkie powikłania, które po tej chorobie mogą nastąpić. Przecież choroba Kawasaki może prowadzić do naprawdę poważnych powikłań kardiologicznych. Może również spowodować śmierć.

Układ sercowo-naczyniowy a powikłania

Bardzo groźne są powikłania, które występują w układzie sercowo-naczyniowym. Mogą być to np. tętniaki tętnicy wieńcowej, niedrożność tętnić oddechowych, obniżona kurczliwość mięśnia sercowego i zaburzenia rytmu serca. Niestety, ale istnieje ryzyko uszkodzenia serca dziecka. Powikłania również mogą prowadzić do ogólnego osłabienia i wybrzuszenia ściany tętnicy. Istnieją przypadku, w których po chorobie Kawasaki nastąpiła śmierć dziecka. Zdarza się to nawet podczas leczenia. Jeśli natomiast leczenie jest skutecznie, nie powinno dojść do większych problemów.

Wczesne rozpoznanie choroby jest ważne

Wczesne rozpoznanie choroby jest ważne, ponieważ wdrożone leczenia wiąże się z dużo mniejszym prawdopodobieństwem, że wystąpią jakieś problemy z sercem. Czasami również, trzeba sobie z tego zdać sprawę, występuje nawrót choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here