Bardzo duża ilość Polaków dotknięta jest chorobą Crohna. Prawdopodobnie ponad 6 tys. Polaków jest chorych na tę chorobę. Jakie są objawy? Na pewno będzie to biegunka, bóle brzucha, niedożywienie, utrata masy ciała, anemia. Najważniejsza jest w tym przypadku terapia. Ma ona kluczowe znaczenie. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej choroby? Czytaj dalej!
Przelekła choroba zapalna
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest zaliczana do chorób przewlekłych zapalnych. Jęlito kręte, tam właśnie toczy się ta choroba. Dokładnie w końcowym jego odcinku. Jeśli interesuje się pochodzenie samej nazwy, to została ona wzięta od lekarzy, którzy byli pierwszymi, którzy opisali objawy tej choroby. Kto to był? To Antoni Leśniowski i Burrill Bernard Crohn.
Gdzie najczęściej występuje ta choroba?
Najczęściej ta choroba dotyka ludzi z krajów uprzemysłowionych. Najczęściej właśnie jej początek to okres dojrzewania. Pojawia się również we wczesnej dorosłości. Jednak niewykluczone, że również choroba Corhna będzie się pojawiać u ludzi po 60 roku życia. Warto również sobie uświadomić, że coraz częściej pojawia się ona u dzieci.
Jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Crohna?
Faza zaostrzeń i remisij to właśnie wiąże się z tą chorobą. Najczęściej występujące objawy to gorączka, biegunka, niedokrwistość, zmęczenie, krew w stolcu, niedożywienie, zmniejszony apetyt, ból brzucha i skurcze. To tylko niektóre z objawów. Warto również zaznaczyć, że zdarzają się takie przypadku, w których pojawiają się objawy pozajelitowe. Może dojść np. do zapalenia skóry, oczu i stawów.
Łatwo pomylić Chorobę Leśniowskiego-Crohna a zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego to dużo mniejszy problem niż choroba Leśniowskiego-Crohna. Należy również sobie uświadomić, że zespół jelita drażliwego to zaburzenie czynnościowe. Może objawiać się np. biegunką, zaparciami, wzdęciami, skurczami. Choroba Leśniowskiego-Crohna wymaga terapii. Natomiast zaburzenie czynnościowe już nie. Taka jest tutaj znacząca różnica.
Czy da się wyleczyć chorobę Crohna? Jak ją leczyć?
Jeśli chodzi o leki, to nie ma ich na tę chorobę. Natomiast kluczowa i niezbędna zarazem jest tutaj terapia. Chodzi o np. wywoływanie remisji, utrzymywanie remisji. Terapia ma też na celu poprawę jakości życia. Ważna jest również informacja, że wszystko zależy od tego jaki jest stopień zaawansowania choroby.
Czy jakieś leki stosowane są na chorobę Leśniowskiego-Crohna?
Tak. Bardzo często w przypadku tej choroby stosowane są leki na układ odpornościowy. Niestety, w bardzo dużej ilości przypadków konieczne okaże się również leczenie operacyjne. Liczba pacjentów, którzy muszą mieć to leczenie jest ogromna. Mówi się, że około 70 %. Zabiegi chirurgiczne, z kolei są z bardzo różnych powodów. Jednak jeśli masz tę chorobę, musisz mieć odpowiednią dietę. Właściwa dieta to podstawa!
Unikaj stresu, rzuć palenie. Co jeszcze robić w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna?
Unikanie stresu w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna jest bardzo ważne. Należy również koniecznie rzucić palenie. Jeśli zostanie Ci ona zdiagnozowana to unikaj infekcji, uzupełniaj niedobory pokarmowe. Musisz uważać bardzo, ponieważ w wyniku choroby może dojść do zaburzeń elektrolitów, niedoboru żelaza czy witaminy B12. Ponadto również do odwodnienia. Musisz również sobie uświadomić, że osoby, które mają chorobę Crohna-Leśniowskiego są bardzo podatne osteoporozie.
Życie po leczeniu
Leków pod żadnym pozorem nie możesz samodzielnie odstawić. Lekarza należy się słuchać oraz stosować się do jego zaleceń. Badania kontrolne również są bardzo istotne. Nie da się wyleczyć z choroby Leśniowskiego-Crohna całkowicie. Jednak terapia może naprawdę bardzo wiele zdziałać! Nie należy się poddawać. Można ona trwać miesiącami, a czasami i zdarza się, że latami. Jednak ona może spowodować okresy remisji choroby. Jeśli masz tę chorobę, musisz również pamiętać o odpowiedniej diecie. Ona powinna być przede wszystkim zdrowa.