fot. pixabay

Anoreksja jest zaliczana do zaburzeń psychicznych. Bardzo dużo osób dotyka ta choroba. Szczególnie właśnie młodych ludzi. Na czym ona polega? Jak zapewne każdy wie, polega ona na świadomym ograniczaniu przyjmowanych pokarmów. Osoba, która ma anoreksje bardzo przejmuje się swoim wyglądem. Ważna jest dla niej niska masa ciała. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej chorobie.

Co to jest anoreksja? Więcej o tej chorobie

Anoreksja to zaburzenie odżywiania. Osoba, która ma anoreksję ma niską masę ciała. Stale również boi się, że przybierze na wadze. Nie postrzega siebie w sposób rzeczywisty. Ciągle jej się wydaje, że jest grubsza niż tak naprawdę jest. Z anoreksją wiąże się bardzo silny lęk przed przytyciem. Taka osoba każdego dnia walczy o to, aby schudnąć. Dla niej liczy się tylko utrata masy ciała. Anoreksja to choroba o podłożu psychicznym.

Anoreksja i brak apetytu

Bardzo często anoreksja jest kojarzona z brakiem apetytu. Jaka jest prawda? Osoba chora tak naprawdę odczuwa głód. Jednak unika ona spożywania pokarmów. Nie chce ona bowiem przytyć. To wyobrażenie własnego ciała osoby z anoreksją jest silnie zaburzone. Taka osoba ciągle boi się o swoją wagę. Ma mocny lęk, że przytyje. Uważa nawet, że jest otyła lub że ma nadwagę.

Różne rodzaje anoreksji

fot. pixabay

Główne rodzaje anoreksji to typ żarłoczno-wydalający, typ restrykcyjny. W tym pierwszym osobie takiej zdarza się niekontrolowane objadanie się. Anorektyczka nie wymiotuje. Najczęściej spotyka się przypadki, w których bierze ona środki przeczyszczające. Drugi typ tej choroby polega też na objadaniu się. Osoba dotknięta tą chorobą indukuje wymioty i stosuje środki przeczyszczające.

Jak rozpoznać, że dana osoba cierpi na jadłowstręt psychiczny?

Na pewno będzie to widoczna utrata masy ciała. Nie jest ona prawdiłowa, adekwatna do wieku i wzrostu. Osoba z anoreksją postrzega oczywiście siebie jako osobę otyłą. Ciągle boi się, że przybędzie jej kilogramów. Narzuca sobie również bardzo często, ile chciałaby ważyć. U kobiet z tą chorobą dochodzi do zaniku miesiączkowania. Natomiast jeśli mowa o mężczyznach, tracą oni zainteresowanie seksem.

Skąd bierze się ta choroba?

Nie wie się, jaka jest przyczyna tej choroby. Na pewno natomiast jest to połączenie wielu czynników. Jedne z nich to czynniki psychologiczne. Na pewno objawiają się przesadnym perfekcjonizmem w wielu dziedzinach życia. Takie osoby bardzo skupiają uwagę na swoim ciele. Anorektycy mają bardzo wysoką inteligencję. Ich oceny w szkole są bardzo wysokie. Taka osoba również jest niepewna siebie, ma zaniżoną samoocenę itp.

Przyczyny biologiczne. Z czym się wiążą?

Istnieją na świecie ludzie, którzy mogą mieć skłonności genetyczne do perfekcjonizmu. Są oni również bardzo, ale to bardzo wrażliwi, ale też wytrwali.

Przyczyny środowiskowe anoreksji. Na czym one polegają?

fot. pixabay

Oczywiście w dziejszym świecie istnieje kult piękna, szczupłej sylwetki. Istnieje bardzo często przekonanie, że to osoby szczupłe mogą mieć powodzenie w życiu, sukcesy. To właśnie ma duży wpływ na dziewczynki, które dopiero dorastają.

U jakich osób najczęściej pojawia się jasłowstręt psychiczny?

Anoreksja najczęściej pojawia się u bardzo młodych jeszcze osób. To będą nastolatkowie. Zauważa się, że najczęściej występuje ona u młodych kobiet oraz dziewcząt. Jednak nie można nie zauważyć, że coraz częściej też u chłopców i mężczyzn. To, że pojawia się jadłowstręt psychiczny może być powiązane z silną krytyką. Młodzi ludzie bardzo często oceniają swoją sylwetkę. Komentują również swoją wagę.

Wyniszczająca głodówka

Należy podkreślić, że głodówka ma silny wpływ na psychikę człowieka. Na jego zachowanie, myśli, uczucia. Pojawiają się również zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Widoczna jest również apatia. Należy sobie uświadomić, że osoba z anoreksją nie chce się leczyć. Jest obojętna na tę chorobę.

Czy bliscy mogą jakość zauważyć tę chorobę?

Początkowy etap choroby opiera się na tym, że osoba stara się ukryć to, że ogranicza spożywanie posiłków. Nie chce, aby nikt o tym się dowiedział. Co ciekawe, jeśli już zrzuci kilka kilogramów pojawiają się w takiej osobie pozytywne emocje jak np. euforia. To nie koniec. Osoba chora na anoreksję jeszcze bardziej jest zmotywowana do zrzucenia wagi. Koncentruje się mocno na tym, aby schudnąć. Jednocześnie oprócz tego pojawia się silny lęk przed przytyciem.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here