fot. pixabay

Bulimia to żarłoczność psychiczna. Ta choroba należy do zaburzeń odżywiania. Dotyka bardzo wielu osób tak samo jak anoreksja. Osoby z bulimią mają pogorszoną jakość życia. Wraz z postępowaniem tej choroby, pojawiają się niekorzystne zmiany w obrzarze zdrowia ogólne. Uwaga! Nie tylko. Zmiany niekorzystne zachodzą również w psychice takiego człowieka. 

Coś więcej o bulimii

W trakcie trwania tej choroby następują epizody objadania się. Potem taka osoba wszelkimi możliwymi sposobami dąży do tego, aby zredukować wagę ciała. Mogą być to np. restrykcyjne diety. Osoba dotknięta bulimią zaczyna również wywoływać wymioty. Chory nie ma kontroli nad jedzeniem. Nie potrafi zachować umiaru, ani zdrowego rozsądku w spożywaniu posiłków. Co ciekawe, taka osoba potrafi spożyć tysiące kalorii w bardzo krótkim czasie np. w ciągu godziny. Oczywiście po tym przychodzą bardzo negatywne emocje.

Objawy bulimii

Można łatwo zauważyć, że osoba jest chora na bulimię. Zdarza się jej po prostu często zjeść tysiące kalorii w bardzo krótkim czasie. To jest taki można powiedzieć podstawowy objaw tej choroby. Poza tym widać, że taka osoba się nie kontroluje w jedzeniu. Bardzo często też chory je w ukryciu. Tylko po to, żeby nikt nie widział, że się obżera. Taki napady mogą się pojawić po np. restrykcyjnej diecie albo głodówce.

Co następuje po epizodzie objadania się?

Osoba taka nie chce przytyć. W strachu więc występują u niej zachowania przeczyszczające. Chory wynajduje różne sposoby. Jeden z nich to prowokowanie wymiotów. Może też używać środków przeczyszczających. Używa również substancji, które ograniczają apetyt. Musisz również wiedzieć to, że osoba chora na bulimię nadmiernie koncentruje się na swoim wyglądzie oraz oczywiście wadze. Uzależnia również swoją opinię na temat siebie, patrząc na to ile waży.

Bulimia występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn

fot. pixabay

Zaburzenie odżywianie pojawia się ok. 20 roku życia. Można również zauważyć, że częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Konieczne jest leczenie bulimii. Nieleczona choroba może utrzymywać się nawet do 40 roku życia.

Jak rozpoznać bulimię?

Rozpoznać bulimię można przez badanie psychiatryczne. Pierwsze objawy tej choroby może oczywiście zauważyć rodzina. Jednak warto sobie uświadomić, że bulimia wcale nie jest łatwo do wykrycia. Pacjentki zachowują swoją wagę. Czasami również ją przekraczają. Jednocześnie objadają się. Występują także zachowania przeczyszczające. Przede wszystkim takie osoby ukrywają to wszystko przed swoim środowiskiem. Dlatego też tak bardzo ciężko jest zdiagnozować bulimię.

Anoreksja a bulimia

fot. pixabay

Istnieją podobieństwa między tymi dwiema chorobami. Oczywiście i cierpiący na anoreksję, i na ten na bulimię bardzo koncentruje się na wyglądzie. Można już to określić obsesją. Boi się również panicznie przytyć. Jednak jest isotna różnica między anoreksją a bulimią. Ta pierwsza choroba charakteryzuje się tym, że widać, że dana osoba schudła i to bardzo. Natomiast chory na bulimię raczej utrzymuje stałą wagę lub może też trochę przytyć.

Przyczyny bulimii

Znaczenie mają tutaj konkretne czynniki. Przyczyny jednak nie są do końca znane. Tymi czynnikami zaś będą rodzinne, społeczno-kulturowe, osobowościowe, genetyczne.

Jak leczyć tę chorobę?

Bardzo ważna w tym przypadku jest psychoterapia. Może naprawdę pomoc choremu na bulimię. Jest też ona wręcz konieczna. Skuteczne jest podejście poznawczo-behawioralne. Leki również mogą pomóc. Stosuje się je po to, aby zmniejszyć objawy. Warto podkreślić, że np. leczenie szpitalne nie jest już konieczne. Jednak np. jeśli pojawiają się objawy depresyjne, pobyt w szpitalu jest dobrym i też właściwym rozwiązaniem.

Co wiąże się z bulimią? Trochę o powikłaniach

Na pewno oczywiście może bulimia wiązać się z ryzykiem wystąpienia depresji. Mogą również pojawić się uzależnienia. Nie są również wykluczone zaburzenia lękowe. Są też inne powikłania jak np. ubytki szkliwa zębów.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here