fot. pixabay

Epilepsja jest zaliczana do chorób neurologicznych. W naszym kraju cierpi na nią bardzo wiele osób. Niewielu z tą chorobą decyduje się na pracę, czy zakładanie rodziny. Epilepsja to choroba, w której przez chwilę mózg traci swoją sprawność. Objawia się ona w ten sposób, że dochodzi do wyładowań wewnątrz komórek nerwowych. Dochodzi do wstrząsów. Przy tym również trzeba zaznaczyć, że ma się utratę świadomości.

Padaczka to groźna choroba mózgu

Trzeba powiedzieć, że padaczka jest chorobą mózgu. Na czym ona dokładnie polega? Powoduje ona zaburzone funkcjonowanie pewnych komórek nerwowych. Te zaś znajdują się w mózgu. Dochodzi do poważnych zmian morfologicznych i metabolicznych mózgu. Trzeba także zaznaczyć, że napady padaczkowe mają różnorodne objawy. Już nawet krótkotrwałe zaburzenie układu nerwowego może być stwierdzone jako padaczka. 

Kogo może zaatakować epilepsja?

fot. pixabay

Padaczka może zaatakować dosłownie każdego człowieka. Około 1% społeczeństwa choruje na tę chorobę. Warto również podkreślić, że zaatakować może każdego i to bez względu na wiek. Najczęściej ma się do czynienia z tym, że atakuje ona dzieci do pierwszego roku życia. Jeśli zaś mowa o ludziach starszych, to dotyka ich po 65 roku życia. Ważne jest wiedzieć, że padaczka to choroba neurologiczna. 

Jakie są przyczyny padaczki?

Nie ma jednoznacznej przyczyny, która powiedziałaby i uzasadniła, dlaczego padaczka u danej osoby się pojawia. Najczęściej jednak będą to różnego rodzaju urazy głowy. Z jakiej przyczyny powstaje epilepsja? To ciekawe pytanie.

Epilepsja może pojawić się z przyczyny:

  • krwotoku podpajęczynówkowego
  • udaru
  • zapalenia mózgu i opon mózgowych
  • nowotworu
  • uwarunkowań genetycznych
  • uszkodzenia tkanki mózgowej

W naszym kraju właśnie bardzo często przyczyną epilepsji jest uraz głowy. Warto tu zaznaczyć, że pojawił się on w okresie okołoporodowym. Może być również tak, że będzie w późniejszym okresie życia. Jeśli zaś mowa o ludziach starszych, może to być niedokrwienie mózgu. Należy sobie uświadomić, że nie ma takiej jednoznacznej przyczyny padaczki u dzieci. Natomiast u dorosłych można już bardziej ją uzasadnić. Powodem może być alkohol. Epilepsja u osób dorosłych może także być związana z inną chorobą. 

Jakie są objawy epilepsji?

Napady drgawkowe. One właśnie charakteryzują padaczkę. Jednak, uwaga, można wyróżnić ich kilka.

Napady drgawkowe mogą być to:

  • napady miokloniczne
  • napady małe
  • napady atoniczne
  • napady duże

Co jest najbardziej niebezpieczne w padaczce?

Stan padaczkowy, w którym napad przedłuża się powyżej pół godziny może być niebezpieczny. Niebezpieczny jest również krótszy, ale taki który trwa nieustannie. Mózg zaczyna być zwyczajnie niedotleniony. To zaś powoduje jego obrzęk. Niestety, ale takie właśnie napady mogą być bardzo niebezpieczne dla życia. Ich skutkiem może być śmierć. Jeśli natomiast mamy do czynienia z takim pojedynczym napadem padaczkowym, nie stanowi on zagrożenia życia pacjenta. Jednak też zależy gdzie. Jeśli taka np. pracuje na wysokości. Dostanie napadu padaczkowego. To może być niebezpieczne!

Czy napady padaczkowe można jakoś wyróżnić?

Tak, napady padaczkowe można podzielić na napady częściowe. Te zaś na złożone, proste i napady częściowe rozwijające się ogólnie. Kolejne będą to napady wtórnie uogólnione. Innymi zaś są napady uogólnione. Ich podział to napady nieświadomości, kloniczne, atoniczne, toniczne, toniczno-kloniczne, napady miokloniczne oraz zrywy miokloniczne.

O napadach częściowych (ogniskowych)

fot. pixabay

Tutaj należy zapamiętać, że pacjent z napadem ogniskowym mogą mieć niedowład w różnych częściach ciała. Przy tym jednak nie mają zaburzeń świadomości. Z kolei np. napady wegetatywne wiążą się z uciskiem klatki piersiowej, gardła, poceniem się, zaczerwieniem, blednięciem. Można też wyróżnić napady psychiczne. Mogą się pojawić natrętne myśli i omamy. 

Napad, który utrzymuje się dłużej niż pół godziny

To właśnie napad padaczkowy. Może być to też również kilka napadów. Uwaga, świadomość podczas nich nie jest odzyskana. Należy więc pilnować przyjmowania leków. Właśnie z powodu nie brania ich mogą się pojawić napady padaczkowe. Tak samo do nich mogą prowadzić zatrucia i spożywanie alkoholu.

Jak rozpoznać epilepsję?

Podstawowa rzecz to wywiad lekarski. Lekarz przeprowadza go z pacjentem. Gdy już epilepsja zostanie stwierdzona, doktor dobiera odpowiedni sposób leczenia. Niezbędne są również badania takie jak np. badanie EEG, badania SPEC, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, PET. Leczenie głównie ma powodować to, że pacjent może normalnie funkcjonować w życiu codziennym. Chodzi o to, aby te napady, które będą się pojawić zostały złagodzone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here