fot. pixabay

Można powiedzieć, że sadyzm może się objawiać na różnoraki sposób. Sadysta to osoba, który wykazuje skłonności np. do agresji. Sadyzm może być także zaburzeniem seksualnym. Jak ono się objawia? Partner czerpie ogromną przyjemność z zadawania drugiej osobie bólu psychicznego lub także fizycznego.

Sadysta. Kto to taki? Saydzm jako zaburzenie seksualne

Sadysta to osoba, która lubi upokarzać i bić drugą osobę. Czerpie z tego ogromną przyjemność.

Z czego bierze się sadyzm?

fot. pixabay

Sadyzm jest zaburzeniem dwubiegunowym. Tak określa go Zygmunt Freud. Sadysta to osoba, która zachowuje się okrutnie. Chce zniszczyć drugą osobę. Dąży do tego, aby przejąć całkowitą kontrolę nad nią. Przyczyny sadyzmu mogą być różne. Niezaprzeczalnie mogą być to różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, urojenia, zaburzenia osobowości. Sadysta mógł mieć nieciekawe doświadczenia w dzieciństwie i to właśnie stąd bierze się jego zachowanie. Mógł być ofiarą przemocy jednego z rodziców. Taka osoba też pragnie poprzez swoje działania pełnego okurcieństwa, dowartościować się. Ma zazwyczaj niską samoocenę, więc dąży w ten sposób do tego, aby ją podnieść.

Czy są jakieś rodzaje sadyzmu?

fot. pixabay

Sadyzm można podzielić na sadyzm agresywny, sadyzm psychiczny, sadyzm bierny, sadyzm fantazyjny i zoosadyzm.

Czym objawia się sadyzm fantazyjny?

Taka osoba masturbuje się i w myślach dręczy kogoś, kto jest obiektem jej uczuć. Snuje różnorakie wyobrażenia o przemocy wobec drugiej osoby. Często właśnie podczas aktu seksualnego. Jednak nie dręczy parnera w rzeczywistości.

Sadysta. Kto to? Cechy charakteru

Sadysta dąży do tego, aby całkowicie przejąć kontrolę nad drugą osobą. Tyczy się to sfery psychicznej i fizycznej. Sadyzm to jedna z dewiacji seksualnych. Twierdzi, że jest to patologiczna intensyfikacja męskich cech charakteru. Jakie są to cechy? Na pewno dominacja, skłonność do tyranii, agresja.

Czy można jakoś leczyć sadyzm? O metodach leczenia

Z całą pewnością można leczyć sadyzm. Najlepsza okazuje się w tym przypadku odpowiednia terapia. Terapia poznawczo-behawioralna jest dobra. Jednak sytuacja może być zgoła inna. Przykładowo dwóch partnerów cieszy się swoim życiem, podczas okazywania saydystycznych zachowań. Czy to wymaga leczenia? Nie. Nie ma po prostu tutaj podstaw. Jednak oczywiście tylko w wypadku, gdy to jest świadome działanie partnerów. Oni oboje się na to godzą. Przede wszystkim też znają granicę, których nie mogą przekroczyć. Zdarza się, że emocje przez sadystę nie są kontrolowane. Tutaj sprawa przedstawia się już zupełnie inaczej. Psychoterapia jest wręcz niezbędna!

Skąd się wzięła nazwa sadyzm?

Nazwa sadyzm wzięła się od francuskiego pisarza Markiza de Sade. Jego powieści właśnie dotyczyły zachowań sadomachistycznych.

Sadyzm u kobiet i mężczyzn

Sadyzm może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn. Kobiety kochają wtedy znęcać się nad partnerem psychicznie. Tak u nich objawia się sadyzm. Natomiast zaś mężczyźni stosują przemoc fizyczną. Ogółem więc sadysta to osoba, która znęca się nad innymi.

Czym różni się sadyzm od masochizmu?

Sadysta podnieca się wtedy, kiedy już wie, że druga osoba całkowicie jest uzależniona od niego. Najlepiej też jakby całkowicie była podporządkowa jemu. To sprawia mu niebywałą satysfakcję. Masochizm znacznie różni się od sadyzmu. Moża by rzec, że masochizm to zupełne przeciwieństwo sadyzmu. Zaspokojenie seksualne u niego zostają osiągnięte, wówczas gdy zadaje ból, ubliża drugą osobę.

Z czym łączy się sadyzm?

Sadyzm łączy się z bólem, cierpieniem, krępowanie, dręczeniem drugiej osoby.

Kiedy sadysta nie będzie używaj przemocy?

Sadysta nie będzie używał przemocy, jeśli druga osoba zupełnie, całkowicie mu się podporządkuje. Zachowuje się również w ściśle określony sposób. Taki sposób, jaki oczekuje właśnie od tego drugiej osoby sadysta.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here