fot. pixabay

Masochizm to zaburzenie seksualne. Kim jest masochista? Masochista to osoba, która odczuwa rozkosz i przyjemność podczas, gdy druga osoba zadaje mu ból podczas stosunku seksualnego. 

Masochizm. Czym się objawia?

Masochizm na pewno nie jest typowym zachowaniem seksualnym. Masochizm zalicznany jest do zaburzeń seksualnych. To parafilia. Masochista to osoba, która odczuwa podniecenie seksualne, gdy druga osoba zadaje mu ból, poniża, upokarza. Ból może być fizyczny lub psychiczny.

Z czym wiąże się zachowanie masochistyczne?

Masochizm to bicie, upokarzanie, ubliżanie, wiązanie, picie moczu, deptanie, gniecenie. Na pewno nie są to zachowania, które można w jakiś sposób akceptować. Funkcjonowanie społeczne masochisty może być więc znacznie upośledzone. Masochizm częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Skąd bierze się masochizm?

fot. pixabay

Wszystko zaczyna się od najmłodszych lat człowieka. Może dzieje się to przez naśladowictwo albo też predyspozycje biologiczne. Na rozwój masochizmu znaczny wpływ mogą mieć doświadczenia z dzieciństwa.

Do czego może prowadzić masochizm?

Takie osoby nie chcą, aby ich masochizm został odkryty. Nie przyznają się do niego przed światem. Dlatego też stale się boją i żyją w stresie. Dochodzi bardzo często tutaj do prowadzenia podwójnego życia. Masochista z jednej strony przedstawia się jako wzorowy obywatel, patriota, być może doskonały małżonek, człowiek sukcesu, kochający ojciec, dobry szef. Z drugiej zaś strony dąży on do spotkań, które nie są społecznie akceptowalne. Oczywiście tutaj chętnie korzysta z usług prostytutek. Poznaje osoby na forach internetowych i umawia się z nimi na przygodny seks.

O co najbardziej boją się w życiu masochiści?

fot. pixabay

Boją się o to, że ich drugie życie wyjdzie na jaw. Mogliby wtedy naprawdę wiele stracić. Przecież to, co robią nie jest społecznie akceptowalne przez system, w którym przyszło im żyć. Mogą stracić rodzinę. Przecież masochista też potrafi kochać. Bardzo często rodzina jest dla niego bardzo ważna. Dlatego też sami wszystko muszą aranżować. Na to spędzają dużo czasu. Dlatego nie rzadko zdarza im się zaniedbywać różnorodne obowiązki w ich życiu. Na pewno masochiści dużo cierpią. Specjalista jest im bardzo potrzebny. Często też więc z powodu tych wielu cierpień, zgłaszają się sami do niego.

Sadysta i masochista. Związek

Bardzo często się zdarza taka sytuacja, że partner masochisty popiera jego upodobania seksualne. Nierzadko jest również tak, że sam okazuje się mieć inne zaburzenie seksualne np. może być sadystą. W tym przypadku partnerzy się uzupełniają. Potrafią stworzyć związek, który trwa długie lata. Jednak oczywiście oni oboje ukrywają się przed światem ze swoimi zaburzeniami.

Kto może pomóc masochiście?

Psychoterapeuta-psycholog to najlepsze rozwiązanie z możliwych dla masochisty. Jednak niezbędny również okaże się psycholog-seksuolog. Terapia jest bardzo pomocna. Może być ona jeszcze bardziej skuteczna, jeśli będzie wsparcie rodziny i osób najbliższych.

Poziomy masochizmu

Można wyróżnić różne poziomy masochizmu. Jeden z nich to potrzeby masochistyczne, które ograniczają się tylko do fantazji erotycznych. Kolejny, partner może prowokować drugą osobę, aby była agresywna. Partner również może prowkować i namawiać druga osobę do tego, aby podczas stosunku seksualnego przejawiała zachowania sadystyczne. Masochista również może zaczynać rezygnować ze swoich potrzeb. Może także zacząć całkowicie i dobrowolnie podporządkowywać się partnerowi. Inny poziom masochizmu to taki, że masochista szuka tych wszystkich wrażeń gdzieś poza domem, poza związkiem. Sam zaczyna aranżować takie spotkania. Jednocześnie oczywiście nie chce, aby one wyszły na jaw. Może przecież stracić rodzinę lub kogoś, kogo kocha. Masochizm najczęściej ujawnia się około 18 roku życia. To jego nasilenie będzie się zmniejszało w miarę upływu lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here