Samotność jest różnorako postrzegana. Jedni ludzie kojarzą samotność z depresją. Wyobrażają sobie samotnych ludzi jako takich, którzy nie potrafią nawiązać żadnych relacji, nie mają przyjaciół. Są mało ciekawi i mało też interesujący. Jednak samotność może być zupełnie czym innym. Czym? Czytaj dalej, jeśli jesteś zaciekawiony.
Samotność. Dlaczego wybieramy bycie samotnymi?
Niektorzy ludzie są samotni z wyboru. Dlaczego wybierają samotność? Przede wszystkim dlatego, że lubią spędzać czas w swoim towarzystwie. To introwertycy. Lubią samotność ze względu na to, że kochają swoje przemyślenia, refleksje. Tacy ludzie są szalenie wartościowi. Z takimi ludźmi chce się przebywać, ale i też nawiązać bliższą znajomość. Dlaczego? Mają oni wiele do powiedzenia. Bardzo często tacy ludzie realizują swoje pasje np. czytają dużo książek.
Dlaczego samotność jest ważna?
Samotność jest ważna, ponieważ każdy z nas potrzebuje chwile wytchnienia, spokoju. Czasu na zebranie swoich myśli. Niektórzy jednak postrzegają samotność jako coś złego. Uważają, że bycie samotnym jest nieproduktywne. Jednak opinie na temat są podzielone.
Różnica między samotnością a samotnieniem
Samotność wybieramy. Świadomie chcemy spędzić czas w ciszy, spokoju. Chcemy pobyć z samym sobą. Natomiast osamotnienie jest stanem bardzo negatywnym. To taki pewien rodzaj izolacji od innych. Czujemy wtedy ciągle, że czegoś nam brakuje. Nie wiemy też czego. Nie wiemy, co ze sobą zrobić. Osamotnienie czasami może być bardzo dotkliwe, bolesne. Nikt nie jest zadowolony, będąc osamotnionym. Czuje się wtedy totalne wyobcowanie.
Dlaczego ludzie decydują się na samotność?
Samotność jest pozytywna. Dobrze czujemy się w swoim towarzystwie. Czas spędzony samemu może być bardzo produktywny. Naprawdę może go mile spędzić. Można robić sobie małe przyjemności. Przebywanie z samym sobą pomaga lepiej zrozumieć siebie. Bycie samemu również wyzwala mnóstwo kreatywności.
Czy z bycia samotnym można czerpać jakieś korzyści? Czy są jakie pozytywne strony bycia samotnym?

Oczywiście, z bycia samotnym można czerpać mnóstwo korzyści. To pomaga oczyścić mózg. Samotność również pozwala na ograniczenie poziomu stresu. Dzień czasem może być bardzo stresujący. Poza tym także przebywanie samemu ze sobą pozwala zwiększyć koncentrację. Pozwala także stać się człowiekiem, który jest bardziej produktywny.
Dlaczego jeszcze samotność jest dobra?
Samotność jest dobra, ponieważ to pozwala posłuchać własnego głosu. Twoje potrzeby są bardzo ważne. Czasem łatwo w życiu się pogubić. Spędzanie czasu ze sobą pozwala się odnaleźć. Samotność pozwala na śmiałe realizowanie swoich pomysłów. Słuchasz siebie. Tego, czego Ty chcesz, a nie otoczenie. Poza tym samotność jest też dobre na głębsze refleksje, życiowe przemyślenia. Łatwo zaobserwować, że dzisiejszy świat pędzi jak huragan. Mnóstwo obowiązków, tysiące rozmów, korki, zgiełk miasta. Nie można się na sobie skupić! W samotności zaś możesz się zatrzymać. Pomyśleć. Wpadniesz wtedy na doskonałe pomysły. Dzięki niej łatwiej jest Ci się skupić na sobie, ale i też na tym co ważne. Uświadomiasz sobie wtedy, kto jest Twoim przyjacielem, a kto nie. Komu ufasz, a komu nie. Co chcesz w życiu robić, a co nie. Samotność jest jak najlepsze lekarstwo na XXI wiek.
Inteligencja emocjonalna

Samotność pozwala również zwiększyć inteligencję emocjonalną. Dzięki temu bardziej będziesz rozumiał emocje swoje, ale także innych. To pomoże Ci się odpowiednio zachowywać, ale i też mieć świadomość, jakie relacje nawiązujesz. Jednak to wymaga ogromnej autorefleksji. Takową zaś może dać Ci samotność. Poza tym jeszcze dzięki niej jesteśmy silniejszymi ludźmi, radzimy sobie z problemami, potrafimy znaleźć rozwiązanie na te problemy. Przez to też ludzie często zwracają się do nas po porady. Chcą znać nasze zdanie.