fot. pixabay

Oczywiście większość z nas zna grecki mit o Narcyzie. Narcyz był to mężczyzna, który miał przepiękną urodę. Jednak pech chciał, że zakochał się w swoim własnym odbiciu. Dodatkowo jeszcze nie mógł dotknąć tego odbicia. To spowodowało to, że przestał jeść i pić. W konsekwencji zmarł. W psychologii istnieje dziś pojęcie naryzm. Jest to zaburzenie osobowości. Czym ono się objawia? Taka osoba potrzebuje ciągle i stale być lepsza i szanowana. Jednocześne narcyzm potrafi być bardzo arogancki i snobistyczny. Chcesz wiedzieć więcej o tej cesze charakteru? Czytaj dalej.

Jaki jest narcyzm?

Narcyzm to osoba potrafiąca być bardzo egocentryczna. Ma ona poczucie, że jest lepsza od innych, że została ona obdarzona nadzwyczajnymi talentami. Jednocześnie narcyzm jest bardzo wrażliwy na krytykę.

Co ma wpływ na rozwój u człowieka tego zaburzenia osobowości?

Na pewno wiele czynników ma wpływ na to, że u danego człowieka pojawia się to zaburzenie osobowości. Jednym z nich jest to, jak kiedyś w przeszłości była taka osoba traktowana przez rodziców. Cofamy się więc tutaj do dzieciństwa. Przykładowo tacy rodzice nie wykazali zbyt dużo miłości, czułości, zrozumienia takiemu człowiekowi. Ponadto również nieustannie go krytykowali.

Czy związek z narcyzem może istnieć?

fot. pixabay

Osoba z takim zaburzenie jest naprawdę bardzo trudna i skomplikowana. Narcyzi bardzo przedmiotowo traktują drugą osobę. Myślą, że wszystko im wolno. Dlatego też traktują ukochanego nie jako człowieka, a jako bardziej marionetkę. Ich celem jest zaspokojenie swoich potrzeb. Narcyzi to również doskonali manipulanci. Poza tym uważają, że to oni są najlepsi. Nawet twierdzą, że nie posiadają żadnych wad.

Czy istnieją jakieś rodzaje narcyzmu?

Można podzielić narcyzm na pięć typów. Będzie to narcyzm doskonały, narcyzm elastyczny, narcyzm agresywny, narcyzm wrażliwiec, narcyzm typ uroczy.

Narcyzm doskonały. Co to za typ tego zaburzenia osobowości?

fot. pixabay

Narcyzm doskonały. Osoba z tym typem zaburzenia osobowości postrzega siebie jako kogoś idealnego, bez żadnych wad. Chce, aby wszystko szło po jej myśli. Jak każdy z nas lubimy, gdy nam się wiedzie. Jednak taka osoba, gdy już coś nie jest po jej myśli, zaczyna być strasznie roszczeniowa i czuć się bardzo urażona.

Cechy charakterystyczne innych typów narcyzmu

Narcyzm elastyczny to manipulant. Manipuluje naprawę bardzo dobrze. To osoba bardzo kłamliwa. Nie czuje nigdy odpowiedzialności za swoje czyny. Narcyzm agresywny nazywany jest również sadystycznym. Osoba z tym typem zaburzenia osobowości do osiągnięcia swoich celów może posługiwać się przemocą fizyczną i psychiczną. Co więcej, za krzywdy nigdy nie usłyszysz od takiej osoby słowa przepraszam. Narcyzm wrażliwiec kocha bawić się emocjami innych ludzi. Ten ostatni, piąty typ, narcyzm typ uroczy chce stale być w centrum zainteresowania.

Czy wiedza na temat, jaki typ narcyzmu ma dana osoba jest ważna?

Tak. To bardzo ważne. Chodzi o podjęcie odpowiedniego sposobu leczenia. Należy tutaj podkreślić, że życie z taką osobą jest niezwykle trudne.

Jak leczyć narcyzm?

Można starać się, aby osoba narcystyczna nie przejawiała oznak aż takiego samouwielbienia. Bardzo ważna tutaj okazuje się współpraca z bliskimi. Jednak tutaj mowa o narcyzmie jako o cesze charakteru. Gdy zaś chodzi o zaburzenie osobowości, tutaj terapeuta jest niezbędny. Jednak terapia nie zawsze będzie kończyła się sukcesem. Narcyzm sam musi wykazywać chęć zmiany. Musi starać się zauważyć swoje wady. Przede wszystkim także musi być otwarty. Ponadto również nie może traktować innych osób jako gorszych od siebie. Narcyzm zaś stale to robi i uważa się za lepszego od innych. Smutna wiadomość jest taka, że bardzo mała ilość osób z tym zaburzeniem osobowości dotrawała do końca leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here