fot. pixabay

Fotografować możesz różnymi urządzeniami. Może być to telefon, aparat cyfrowy, bezlusterkowiec, kompakt. Nie ważny, czym robisz zdjęcia, ważne jakiej one będą jakości. Jakość zaś zależy od Ciebie. Jeśli interesujesz się fotografią lub jesteś początkującym fotografem, czytaj dalej.

Czy ostrość w fotografii ma jakieś znaczenie?

Tak, ostrość jest niezwykle ważnym parametrem. Dzięki temu wiadomo, co jest na zdjęciu ważne, a co mniej. Bardzo cenna rada to taka, aby fotografować z niecą przymkniętą przysłoną. Czasami może jednak być to niekorzystne dla zdjęć. Nie zawsze więc ta rada będzie dobra.

Brudny obiektyw aparatu? Bardzo niedobrze!

fot. pixabay

Brudny obiektyw aparatu nie jest korzystny dla zdjęć. Fotografie mogą po prostu wyjść rozmyte. Mogą pojawić się plamy. Nie będą one miały odpowiedniej ostrości. Dlatego też pamiętaj przed rozpoczęciem robienia zdjęć o usunięciu jakiś tłustych plam, kurzu, czy nawet kropel deszczu.

Filtry są dobre, jeśli chodzi o fotografie krajobrazu

fot. pixabay

Filtry są dobre, jeśli chodzi o fotografie krajobrazu. Przykładowo jest filtr polaryzacyjny. On przede wszystkim ma za zadanie zwiększanie kolorów na Twoich zdjęciach. Ten filtr również zwiększa nasycenie barw powierzchni matowych. Może także usunąć odbicie w wodzie.

Wyobraźnia i fotografia

Fotografowie muszą mieć bardzo dużą wyobraźnię. Jeśli ją masz, to bardzo dobrze! Może zadziałać. Pewnie później też nauczysz się techniki.

Fotografowanie. Na czym jeszcze się opiera?

To także szukanie miejsca, które będzie dobre i warte sfotografowania. Dlatego jako fotograf musisz być bardzo cierpliwy. Czasem takiego miejsca nie znajdziesz. Będziesz musiał pójść dalej, jechać dalej. Jaki to jest dobry fotograf? To taki, który umie dostrzegać piękno w najdrobniejszej rzeczy. Musi mieć także na to czas. To wymaga ogromnego też skupienia.

Trochę o linii horyzontu

W fotografii krajobrazowej linia horyzontu jest bardzo ważna. Dobra rada to taka, żeby horyzont był na zdjęciu prostą linią.

Czy warto robić zdjęcia smartfonem?

Oczywiście, że warto robić zdjęcia smartfonem. Poza tym telefon mamy zawsze przy sobie. Warto wykorzystać wszystkie jego możliwości. Pamiętaj, praktyka czyni mistrza! To również sprawdza się w przypadku fotografii. Dlatego też rób zdjęcia, gdy jakiś obiekt, miejsce wywołuje u Ciebie emocje. Może wcześniej nie robiłeś zdjęć smartfonem? Jeśli chcesz robić zdjęcia, warto spróbować. Warto tak komponować fotografię, aby skupić uwagę odbiorcy na zdjęciu.

Czy poprawna kompozycja jest ważna?

Poprawna kompozycja jest ważna. Musisz więc koniecznie poznać jej zasady. Chodzi o to, abyś zaczął robić takie fotografie, który przyciągną wzrok odbiorcy.

Lustrzanka. Kilka rad

Lustrzanką na pewno możesz robić bardzo dużo zdjęć. Dlatego też pewnie będziesz dużo z nich wyrzucał do kosza. Nie każde bowiem zdjęcie będzie dobre. Mogą być takie, które są źle skadrowane, naświetlone. Mogą po prostu Ci się nie podobać. Nie być takimi, które Cię satysfakcjonują.

Lepiej pokazać na zdjęciu mniej czy więcej?

Lepiej pokazać mniej. Chaos może źle działać na odbiorcę. Najważniejsza jest prostota.

Portrety

Fotografia ludzi jest zupełnie inna niż krajobrazu. Ludzie nie są manekinami. Trzeba z nimi rozmawiać. Sprawić, aby osoba fotografowana przyzwyczaiła się do aparatu. Pamiętaj, żeby nie ustawiać człowieka tak, żeby światła padało na jego twarz. Będzie mrużyć oczy ta osoba. Nie wyjdzie wtedy dobre zdjęcie.

Zapoznaj się ze swoim własnym sprzętem

Poznanie swojego sprzętu jest bardzo ważne. Poznaj funkcje urządzenia. To jakie daje Ci ono możliwości. Jednak pamiętaj przy tym, że nie aparat robi zdjęcia, a Ty. Jednak i tak bardzo dobrze jest znać swój aparat fotograficzny. Będziesz mógł go w pełni wykorzystać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here