Martin Heidegger był to niemiecki filozof. Warto go znać i wiedzieć o nim więcej. Miał on bowiem bardzo ciekawe teorie na świat, które mogą Cię zainteresować. Czytaj dalej, jeśli chcesz pogłębić wiedzę na temat filozofii Heideggera.
Jakie jest najważniejsze dzieło filozofa Heideggera?
Bycie i czas to najważniejsze dzieło Heideggera. Pyta w nim o sens bycia. Podejmowany jest również w tym dziele temat analizy ontologicznej ludzkiego bycia. Z Bycie i czas można łatwo wywnioskować, jaki jest rdzeń myśli tego filozofa.
Czym jest egzystencja dla Heideggera?

Dla Heideggera egzystencja była byciem. Filozof ten uważał, że żyjąc człowiek już daje jakąś odpowiedź. Widoczne jest również skierowanie uwagi na to, co jest wokoło. Heidegger uważał także, że każdy byt jest bytem woli.
Czym jest Dasein dla Heideggera?
Dasein jest to pewien szczególny byt dla Heideggera. Wiąże się to ontologicznymi analizami tego filozofa. Tłumaczeń na Dasein jest kilka. Może być to np. obecność, jawnobycie, przytomność, bycie-tu-oto, jestestwo. Można też założyć, że Dasein to człowiek. Jednak to już w wielkim uproszczeniu i to w celu ułatwienia o czym jest właściwie mowa. Jednak należy sobie też uświadomić, że Dasein to nie jest do końca człowiek. Nie należy więć stawiać znaku równości między tymi pojęciami.
Dasein jako byt

Dasein jest to byt. Dasein również odnosi się do bycia. Warto również wiedzieć, że analiza Heideggera nazywana jest analizą egzystencjalną.
Co o Dasein można się jeszcze dowiedzieć z filozofii Heideggera?
Dasein egzystuje. Do czego to mianowicie prowadzi? Do tego, że byt uobecnia się. Ważne również jest wiedzieć, że byt wewnątrzświatowy i Dasein nie zależą od siebie. Warto sobie też uświadomić, że bez Dasein nie istnieje żaden ,,obiektywny” świat. Jednocześnie również nie ma Dasein jako czystej formy bycia bez świata.
Egzystencja Dasein jako całość
Heidegger pisze:
„Bycie-już-przed-sobą-w-(świecie) jako bycie-przy (napotkanym wewnątrz świata bycie)”.
Co to oznacza? Ta formuła mówi o tym, że sposób bycia Dasein można określić jako projektowanie.
Heidegger i ruch narodowosocjalistyczny
Heidegger był za ruchem narodowosocjalistycznym. Miał dużą ilość wystąpień publicznych. Poza tym także wygłaszał referaty na wiecach. Współpracował również z gestapo.
Filozofia Heideggera. Przyszłość jako wieczne niezakończone otwarcie
Heidegger uważał, że aspekt egzystencji jaką jest możliwość można rozpatrywać, ale tylko w kontekście przyszłości. Przyszłość natomiast można określić jako wieczne niezakończone otwarcie.
Egzystencja nieautentyczna
Egzystencja nieautentyczna według Heideggera to upadanie jako sposób życia. Egzystencja nieautentyczna zarazem również zapoznaje sens życia. Dasein może się z niej wyzwolić. To, co musi w tym celu zrobić to wejść na drogę egzystencji autentycznej. Ona właśnie może dużo zdziałać w kierunku oświetlenia właściwego sensu jego bycia i sensu bycia w ogóle.
Heidegger. Czego próbuje nauczyć nas ten filozof?
Heidegger bardzo często dąży do tego, aby wskazać świat, ku czemuś, co go warunkuje. Niestety do końca mu się to nie udaje. Ten filozof dokłada wszelkich starań, aby nauczyć nas takiego użycia języka, abyśmy umieli ruch świadomości przeprowadzić samodzielnie.
Co to znaczy być?
Heidegger uważa, że jest tylko jedno pytanie filozoficzne i brzmi ono właśnie: Co to znaczy być? Na różnorodny sposób formułował to pytanie. Filozof rozróżnia np. to czym dany byt jest. Dodatkowo również samą obecność tego bytu.
Nieuchwytna obecność człowieka
Co to oznacza i na czym dokładniej poleca nieuchwytna obecność człowieka? Mianowicie nie mamy pojęcia nigdy do końca, kim właściwie jesteśmy. Zarazem również z kim mamy do czynienia. Heidegger określa człowieka jako otwartą możliwość.