fot. pixabay
fot. pixabay

Dystrofia mięśniowa to choroba dziedziczna. Bardzo często właśnie ją się zdiagnozuje. Zmiany patologiczne mogą mieć naprawdę bardzo różne miejsce. Od tych właśnie zmian zależy, jakie będą jej objawy. Choroba może postępować w różnym tempie. Jeśli jesteś zainteresowany rodzajami dystrofii mięśniowej, jej objawami, ale też rehabilitacją, czytaj dalej.

Co charakteryzuje tę chorobę?

Ta choroba przede wszystkim charakteryzuje się znacznym osłabieniem mięśni. Dystrofia mięśniowa powoduje degenerację mięśni. W wyniku tej właśnie choroby może dojść nawet do zaniku mięśni.

Jakie są rodzaje dystrofii mięśniowej?

Można wyróżnić kilka rodzajów dystrofii mięśniowej. Wszystko zależy od konkretnych czynników. 

Do nich zaś można zaliczyć:

  • stopień nasilenia
  • miejsce, którego dotyka choroba
  • wiek występowania

Jest dystrofia Beckera. Ona ujawnia się między 5 a 25 rokiem życia. Do degeneracji mięśni w tym rodzaju tej choroby dochodzi znacznie wolniej. Początkowa faza polega na tym, że dochodzi w pierwszej kolejności do osłabienia mięśni miednicy. Następnie dochodzi do osłabienia mięśni klatki piersiowej. Można również wyróżnić dystrofię Duchenne’a. Co charakteryzuje tę chorobę? Przede wszystkim to, że najczęściej zapadają na nią chłopcy. Pojawia się ona u nich bardzo wcześnie. Będzie to między 2 a 6 rokiem życia. 

Jakie są objawy DMD?

Dystrofia mięśniowa
fot. pixabay

Do objawów DMD można zaliczyć:

  • problemy z bieganiem
  • problemy nawet z chodzeniem
  • chodzenie kaczkowate
  • degeneracja mięśni barkowych

Inne rodzaje dystrofii mięśniowej 

Można również wyróżnić dystrofię mięśniową twarzowo-łopatkową. Pojawia się ona przed 20 rokiem życia. Ten rodzaj choroby dotyczy i płci męskiej, i płci żeńskiej. W wyniku tej choroby następuje do osłabienia mięśni obręczy barkowej i okolic twarzy. Warto podkreślić, że choroba nie rozwija się w szybkim tempie. Ma ona także konkretne objawy. Na pewno dochodzi w jej wyniku do osłabienia mięśni mimicznych twarzy. Następuje również ból mięśni. Objawy, jakie można zauważyć to także przerośnięte wargi, opadanie barków do przodu.

Jak leczyć dystrofię mięśniową?

Dystrofia mięśniowa
fot. pixabay

Przykrą wiadomością jest to, że tej choroby nie da się wyleczyć całkowicie. Terapia polega przede wszystkim na podawaniu leków. One mają pomóc choremu w codziennym funkcjonowaniu. Podawane leki to sterydy. Dzięki nim dystrofia mięśniowa może się spowolnić. Oczywiście nie można tu wykluczyć skutków ubocznych. Do jednych z nich można zaliczyć zaburzenie produkcji krwi. Nawet może pojawić się osteoporoza. Kluczowa w terapii jest również odpowiednio dobrana rehabilitacja. 

Co może również pomóc w leczeniu dystrofii mięśniowej?

Zbilansowana dieta może znacznie pomóc w leczeniu dystrofii mięśniowej. Najważniejsze jest to, aby w posiłkach dominowała duża ilość białka roślinnego i zwierzęcego. Artykuły, które zawierają cukier, mogą być szkodliwe. Dlatego je też należy wyeliminować z codziennej diety osoby dotkniętej dystrofią mięśniową. To samo tyczy się również produktów mącznych.

Rehabilitacja ruchowa

Bardzo ważna w leczeniu tej choroby jest rehabilitacja ruchowa. Wraz również z zaopatrzeniem ortopedycznym. Bardzo dobre jest również zdecydowania się na zajęcia z psychologiem lub terapeutą zajęciowym. Fizjoterapia zaś w leczeniu tej choroby naprawdę jest bardzo istotna. Jest również bardzo pomocna. Ma ona na celu przeciwdziałanie uciążliwym przykurczom. Dzięki niej może także ograniczyć się nadmierne napięcie mięśniowe. Pacjent może nawet sam wykonywać bardzo wiele ćwiczeń. Jednak bardzo ważne jest również zaangażowanie w leczenie rodziny pacjenta. Kolejna ważna sprawa to także sprzęt ortopedyczny. Do tego zalicza się szyny, gorsety, wózki inwalidzkie, łuski korekcyjne. Dzięki temu chory może być bardzo niezależny. Przykładowo np. chodzi o korzystanie z toalety. Pomaga to w dużej mierze wykonywać codzienne czynności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here