Palety euro a palety w innych krajach świata

Praktycznie każdy producent palet w naszym kraju koncentruje się na paletach euro, ponieważ takie właśnie są wymagane w większości krajów europejskich. Standaryzacja ułatwia wymianę handlową pomiędzy krajami Europy i zapewnia bezpieczeństwo w transporcie i podczas magazynowania. Warto jednak wiedzieć, jakim normom podlegają palety w innych częściach świata.

Palety euro – co powinieneś o nich wiedzieć

Palety, produkowane zgodnie ze standardami europejskimi mają wymiary 1200 mm x 800 mm x 144 mm. Euro palety mogą być certyfikowane, oznakowane symbolem EUR. Ten rodzaj palet podlega specjalnej, skrupulatnej certyfikacji, określającej nośność palety, w różnych warunkach, a także jej wysokość.

Innym rodzajem palety euro jest paleta euro nielicencjonowana. Na takiej palecie nie znajdziemy oznaczenia EUR. Podobnie jak w przypadku palety standaryzowanej, jej wymiary osiągają 1200 mm x 800 mm x 144 mm. W ich przypadku nie obowiązują tak wyśrubowane normy nośności, jak w przypadku EUR.

W logistyce wykorzystuje się także tak zwane palety Dusseldorf (pół euro), o wymiarach 800 mm x 600 mm, czyli jest to połowa standardowej euro palety.

Palety w Wielkiej Brytanii i innych krajach świata

Warto podkreślić, iż euro palety to nie jedyne rozwiązania, stosowane podczas transportu i magazynowania w różnych krajach świata. Wielka Brytania, jako jedyne państwo europejskie posiada własną certyfikację palet, których wymiary wynoszą 1200 mm x 1000 mm. Palety UK dzielą się ponadto na 3 klasy, zależnie od ich nośności.

Producent palet powinien też znać inne używane na świecie palety, aby umożliwić firmom eksportującym towary poza Europę wysyłkę towaru na paletach stosowanych w docelowych państwach. Normy ISO dopuszczają, oprócz palety euro jeszcze 5 innych rodzajów palet. Warto wiedzieć, iż najpopularniejsze w Azji są palety o wymiarach 1100 mm x 1100 mm, zaś w Australii 1165 mm x 1165 mm. Kwadratowe palety wykorzystuje się także w Ameryce Północnej, Azji i Europie (1067 mm x 1067 mm). Normy ISO dopuszczają także palety w standardzie Ameryki Północnej, mierzące 1219 mm x 1016 mm oraz stosowane w Europie i Azji 1200 mm x 1000 mm.

Wiedza o rodzajach palet, a w szczególności o paletach euro jest niezbędna każdemu przedsiębiorcy, który zajmuje się handlem międzynarodowym. Jeśli natomiast sprzedaż ma zasięg krajowy – wystarczy być specjalistą w zakresie palety euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here